نحوه شستن صحیح شلوار جین

نحوه شستن صحیح شلوار جین

آموزش صفر تا صد نحوه شستن صحیح شلوار جین

 از دست لباس هایی که شاید به راحتی می توان گفت در کمد لباس همه شما پیدا می شود، شلوار لی یا همان جین می باشد. شلواری زیبا و جذاب که باب میل اکثر افراد است و کمتر کسی می باشد که از شلوار لی و یا جین خوشش نمی آید. در این میان ما سعی کرده‌ایم در این محتوا شما را با روش‌های مختلف شستشوی شلوار لی آشنا سازیم تا بتوانید مدت زمان بیشتری را جهت استفاده از این شلوار داشته باشید. شلوار لی در جنس های مختلفی است، ولی بیشتر از جنس پنبه می‌باشد. در ادامه‌ی محتوا من را همراهی کنید تا شما را با روش‌های مختلف شستشوی شلوار لی آگاه سازیم.

 

چه ویژگی باعث محبوبیت بالای شلوار جین شده است؟

از آن جایی که شلوار جین نسبت به سایر شلوارها ضخیم تر می باشد، از عمر بالاتری نسبت به سایر شلوارها برخوردار است. همچنین دوره شست و شوی این شلوار نسبت به ستیر شلوار ها طولانی تر بوده و در صورت پهن کردن صحیح شلوار بعد از شست و شو نیاز به اتو کشی کمی دارد. این شلوار از رنگ های متفاوتی و در طرح های مختلفی می باشد که باعث شده است تمامی افراد از کودک یا افراد سن دار به راحتی از آن استفاده کنند. همچنین ست کردن لباس با جین کار راحتی است و استایل شما را خاص تر می کند.

 

آیا برای شستن شلوار جین می توان از ماشین لباسشویی استفاده کرد؟

شما می توانید با راهکارهایی که ما به شما ارائه می دهیم به راحتی شلوار جین خود را در ماشین لباسشویی انداخته و شستشو دهید. پس تا پایان این مطلب یا ما همراه باشید.

 

 1. از ملایم ترین دور ماشین‌لباسشویی خود استفاده کنید.

 شاید برای شما خنده دار باشد ولی حساسیت شستن شلوار جین همانند پرده های ظریف حال شما می باشد. همان گونه که پرده های خود را در دور ملایم ماشین لباسشویی می شویید. شلوارهای جین خود را هم در آن دور بشویید.

 

 1. از یک پاک کننده ی ملایم استفاده کنید.

ترجیحم سعی کنید برای شستن شلوار های اولیه خود از یک مایع شستشوی خیلی ضعیف استفاده کنید در ادامه محتوا به توضیح شستشوی شلوار لی با انواع مایع و مواد شوینده مختلف می پردازیم.

 

 1. سفید کننده! ممنوع

به هیچ عنوان در هنگام شستن شلوار های لی خود که حاوی سفیدکننده می‌باشند استفاده نکنید.

 

 1. از نرم کننده ها استفاده کنید.

ریختن کمی مایع نرم کننده همراه با مواد شوینده در ماشین لباسشویی برای شستشوی شلوار لی، باعث نرم تر شدن و جلوگیری از سایش بافت شلوار لی شما می شود.

 

 1. به برچسبی که روی شلوار لی تان نصب شده است دقت کنید.

برچسبی که روی شلوار لی شما می باشد، نحوه شستشوی دقیق شلوار لی شما را توضیح داده است. برخی از شلوار های لی در ابتدا باید به تنهایی شستشو داده شوند پس حتما آن برچسب را جدی بگیرید.

 

 1. قبل از شستشو شلواری خود را برگردان کنید.

یکی از روش های اثربخش برای جلوگیری از کمرنگ شدن شلوار لی شما، برگردان کردن آن هنگام شستشو است.

 

آیا می‌توان شلوار لی را با سایر لباس ها در ماشین لباس شویی شستوشو داد؟

 به این نکته باید توجه کرد که حتی شستن شلوار لی به تنهایی با پودر شستشو دهنده، باعث سایش بافت‌های شلوار لی می شود. در این میان با توجه به این نکته شما نمی توانید شلوار لی خود را با هر نوع و مدل لباسی شستشو دهید. چرا که غیر از فرسایش شلوار لی شما باعث رنگ پذیری سایر لباس ها می شود. پس فقط در شرایطی مجاز به شستشوی همزمان شلوار لی با سایر لباس ها هستید که آن ها، هم جنس با شلوار لی شما باشند.

 

برای شستشوی شلوار لی از آب گرم استفاده کنیم یا سرد؟

برای شستشوی شلوار جین خود به صورت دستی و یا با ماشین لباسشویی، فقط از آب سرد استفاده کنید. چرا که آب گرم باعث کمرنگ شدن شلوار لی شما مخصوصا شلوار های تیره می شود. همچنین در زمان شستن شلوار لی با آب داغ باعث آب رفتن و کوچک شدن شلوار لی شما می شود.

 

خشک کردن شلوار لی

برای خشک کردن شلوار لی خود سعی کنید ترجیحا آن را کمی نم دار از ماشین خارج کرده و روی بند در سایه و هوای آزاد شلوار خود را قرار دهید. ترجیحا از خشک کردن لباس خود در ماشین لباسشویی اجتناب کنید؛ چرا که حرارت بالای ماشین لباسشویی باعث آب رفتن و تغییر رنگ شلوار لی شما می شود. اگر در شرایطی مجبور به خشک کردن شلوار لی خود با ماشین لباسشویی شدید، حتما آن را در حرارت ملایم قرار دهید. این نکته را رعایت کنید که قبل از آویزان کردن شلوار لی خود آن را صاف کنید.

 

نکاتی که برای شستن شلوار لی بدون ماشین لباسشویی باید رعایت کنیم.

اگر می خواهید شلوار لی شما عمر بیشتری داشته باشد و از فرسایش شدن آن جلوگیری شود، بهترین روش شستشو، شستن با دست می باشد. در اینجا شما می توانید وانی را پر از آب سرد کرده و در آن کمی پودر ملایم ریخته و شلوار لی خود را به آرامی در آن شستشو دهید. بعد از شستشوی کامل آن را آبکشی کرده و روی بند در سایه و هوای آزاد برای خشک شدن قرار دهید.

توجه: برخی از شلوار های لی و یا جین هستند که بعد از پایان دوخت، شستشو داده می شوند و یا به اصطلاح سنگ شور می شوند. شما می توانید به راحتی این دسته از شلوارها با سایر لباس ها بدون ترس از رنگ دادن شستشو دهید. چرا که به علت سنگ شور شدن مقاومت بیشتری نسبت به سایر شلوارهای لی که سنگ شور نشده اند دارند و رنگ دادن در این نوع کمتر دیده شده است. نکاتی که ذکر کردیم بیشتر برای شلوار هایی است که سنگشور نشدند.

 

نکته: سعی کنید از شستن زیاد شلوارهای لی خود اجتناب کنید. ترجیا بنا به نوع استفاده ۳ الی ۴ بار این کار را با رعایت نکاتی که گفته شد انجام دهید.

 

آیا شلوار جینم را می توانم اتو کنم؟

بله. فقط به این نکته توجه کنید حتما هنگام اتو کشی از بخار اتو استفاده کنید. دقت کنید اتو کشی مستقیم شلوار جین باعث آسیب به آن می شود. قبل از اتو کشی پارچه ای روی شلوار خود قرار داده سپس اتوکشی کنید.

 

توجه: در صورت ایجاد تنها یک لکه کوچک روی شلوار خود از شستن آن اجتناب کنید‌. شما می توانید تنها با نم دار کردن یک پارچه آن لکه را تمیز کنید. این کار باعث دوام بیشتر شلوار شما می شود.

 

چگونه بوی بد شلوار جین را از بین ببریم؟

شاید الان در جواب بگویید تنها راه از بین بردن بوی بد شلوار جین شستن آن با دست یا ماشین لباس شویی می باشد. اما باید بگویم خیر. از جمله روش هایی که برای از بین بردن بوی بد شلوار جین استفاده می شود

 • قرار دادن آن در فریزر یخچال و منجمد کردن آن است. منجمد شدن شلوار جین باعث از بین رفتن باکتری های موجود در شلوار و کاهش بو در آن می شود. شلوار را در یک کیسه ای که هوا از آن عبور داده می شود قرار داده و با خیال راحت آن را منجمد کنید. بعد از گذر زمان آن را از فریزر بیرون بیاورید و بعد از گرم شدن می توانید آن را بپوشید.
 • می توانید با قرار دادن شلوار خود در فضای آزاد تا حدودی باعث کاهش بوی بد شلوار شوید.
 • در مواردی که تایم شما برای شستشو و یا انجماد کردن محدود می باشد می توانید از اسماعیل های خشک کننده استفاده کنید.

 

 

چه زمانی شلوار جین خود را بشویم؟

عمر شستشوی شلوار جین با سایر لباس ها متفاوت می باشد. یعنی این به این معنا نمی باشد که هر زمانی که شما سایر لباس های خود را شستشو دادید این شلوار را هم در کنار آن ها بشویید. شما زمانی مجاز به شستن شلوار لی هستید که پشت شلوار شما خط افتاده باشد و شلوار شما حالت آویزان گونه پیدا کرده باشد.

 

راهکارهایی برای ثابت نگه داشتن رنگ شلوار جین نوی شما

 • تشتی را پر از آب کنید.
 • به اندازه یک الی دو پیمانه در آن نمک بریزید و نمک را به خوبی حل کنید.
 • شلوار جین خود را به مدت زمان ۱۰ الی ۲۰ دقیقه در آن آب نمک خیس کنید.
 • سپس آن را با دست و یا ماشین لباسشویی با یک پودر ملایم در آب سرد شستشو دهید.
 • بعد از شستشوی کامل آن را در هوای آزاد قرار داد تا خشک شود.

 

دقت کنید در صورت اضافه کردن نمک به تشت آب و صابون خود مانع آسیب رسی صابون به شلوار شما می شود.

 

توجه: از آنجایی‌ که شلوار لی بعد از خشک شدن سفت می شود حتما قبل از خشک شدن چروک های آن را تا حد امکان بگیرید.

 

شستن شلوار جین با سرکه و نمک

در زمان شستن شلوار جین خود می توانید مقداری سرکه سفید به آن اضافه کنید اضافه کردن سرکه سفید باعث جلوگیری از سست شدن شلوار جین شما می شود.

چطور بعد از شستن شلوار لی مانع آب رفتن آن شویم؟

 • می‌توانید بعد از شستشو شلوار لی دو وزنه سبک به انتهای دم پا های شلوار آویزان کنید تا مانع آب رفتن شلوار شود.
 • روش دیگری که برای جلوگیری از آب رفتن شلوارتان می توانید استفاده کنید اینگونه می باشد، می توانید شلوار خود را پوشیده در داخل وان آب سرد بنشینید و چند بار با آن حرکت کنید و مجدد بنشینید و شلوار را در بیاورید این کار هم مانع آب رفتن شلوار شما می شود.

 


نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید

لطفا توجه داشته باشید ، نظرات قبل از انتشار باید تأیید شوند